Duszpasterstwo

Studio Makarioi

Studio Makarioi

Gościmy

Odwiedza nas 4 gości

Księga gości

Parafia św. Anny
Grabowo Kościerskie

Organy w Połęczynie

 

Zapewne nie wszyscy znają historię naszych organ, więc warto ją po krótce przedstawić.

Instrument organowy znajdujący się w naszej świątyni powstał we Wrzeszczu w niemieckiej firmie Heinsendorf w 1904 roku. Został on skonstruowany jako instrument o trakturze pneumatycznej. Do czasu II wojny światowej służył wspólnocie ewangelickiej i przeżywał swoje lata świetności. Jednak tak jak większość kościołów, a co za tym idzie także instrumentów, doświadczył ogromnej dewastacji w czasie II wojny światowej.

Oględziny instrumentu przez trzech organmistrzów wykazały, że był on zalany deszczem z uszkodzonego dachu oraz że zostały zdeptane ołowiane dukty pneumatyczne. Po wojnie musiał on długo czekać na renowację. Dopiero w roku 1976 organy zostały wyremontowany na tyle, że można je było dopuścić do użytku w katolickiej świątyni. Jednak wieloletnia eksploatacja połączona z brakiem konserwacji sprawiła, że organy ulegały stopniowemu uszkodzeniu. By ocalić je od zniszczenia, konieczna była gruntowna renowacja. Tego zadania podjęła się firma p. Roberta firmy Vogel und söhne i chociaż łatwiejsze i tańsze byłoby sprowadzenie używanego instrumentu z Niemiec lub Anglii, to jednak ważne dla nas było, by ocalić instrument związany z historią tej świątyni.

Po naprawie w 1976 roku instrument organowy posiadał 4 głosy: Pryncipal 8’ Concert Flote 8’  Gambe 8’ i Octave 4’. Obecnie dołożono głosy Octava 2’ oraz Sequialtera oraz Cornett  Wymieniono dmuchawę, miech, regulator. Wprowadzono 3 wolne kombinacje  układów rejestrowych oraz rejestr Tutti. Podobnie jak w czasie remontu organ barokowych Katedry Pelplińskiej także i tutaj powrócono do traktury mechanicznej, dzięki czemu nasze organy po remoncie otrzymały ten doskonały mechanizm.

Instrument mechaniczny jest bardzo precyzyjny. Abstrakty pracują na nowoczesnych łożyskach iglidurowych, które zapewniają długoletni okres pracy.

Remont trwał długo, bowiem prawie dwa lata. Trudnym i niezwykłym wyzwaniem okazało się umieszczenie nowej traktury mechanicznej w oryginalnej szafie organowej, która na bokach jest zawężana, przez co jest ograniczony dostęp do sporej części systemu.

 

Myślę jednak, że trud ten się opłacił, bo nasz instrument odzyskał dawne brzmienie, grają w nim bowiem oryginalne piszczałki z początku XX wieku, a kościół ma niezwykłą koncertową akustykę, co jest rzadkością w naszej okolicy.

15 VIII 2013 odbył się niezapomniany koncert światowych muzyków: Paul Rosoman – organy /Nowa Zelandia/  (Gedymin Grubba – organy /Gdańsk/) Instrument został wysoko oceniony przez zawodowców.

 

Niech te organy głoszą Chwałę Bożą jeszcze przez wiele pokoleń.

 

ks. proboszcz kan. Paweł Rąbca

 

Poświęcenie odbyło się 14 maja 2012

O godz 17.00 przez ks. Infułata Stanisława Grunta

 

 

{component url='index.php?option=com_joomgallery&view=category&catid=14'}

Parafia św. Anny w Grabowie Kościerskim

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Logowanie | Grabowo Kościerskie 2013 - 2018