Parafia św. Anny
w Grabowie Kościerskim

Święta Anno, patronko nasza, módl się za nami!

 1.Obserwując wszechświat tracimy wszelkie proporcje

 Słońce większe od ziemi. Jeśli chodzi o objętość, ponad milion Ziemi mogłoby zmieścić się wewnątrz Słońca. Jednak widziane z Ziemi Słońce nie wygląda na tak ogromne. To dlatego, że znajduje się ono bardzo daleko. W porównaniu do innych gwiazd rozmiary Słońca są średnie: w kosmosie istnieją zarówno dużo większe, jak i mniejsze od Słońca gwiazdy.

 Liczba gwiazd w obserwowalnym świecie jest

3x 1022 30 miliardów bilionów czyli 3 0000000000000000000000 (22 zera)

 układ słoneczny należy do galaktyki jest nią droga mleczna – ma kształt spiralnego dysku

Liczba galaktyk w obserwowalnym świecie jest 350 000 000 000 Liczba galaktyk karłowatych 3,5 000 000 000 Najbliższa galaktyka ziemi to andromeda w odległości 2,52 miliona lat świetlnych od Ziemi.

 

Galaktyki łączą się w grupy - Liczba grup 25 000 000 000

Grupy łączą się w supergromady - Liczba supergromad 10 000 000

Zapraszam do obejrzenia filmu:

{youtube}JwpXOCZOr_o{/youtube}

 niewyobrażalna wielkość wszechświata zobacz film

2.W Składzie Apostolskim wypowiadamy słowa – „wierzę w Stworzyciela nieba i ziemi - wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych”.

 Dopiero z perspektywy kosmosu możemy stwierdzić, że ziemia krąży w ściśle określonej orbicie wokół słońca – gdyby była bliżej spalilibyśmy się gdy dalej zmarzlibyśmy z zimna.

Planety m in. Jowisz chronią ziemię przed meteorytami odrzucając je w przestrzeń kosmiczną, stwierdzić możemy, że wszystko zostało dobrze zaplanowane przemyślane dla istnienia ludzkości.

3.Mógłby, ktoś powiedzieć że to jest tyko sprawa przypadku. Czy znając zatem skład chemiczny człowieka możemy stwierdzić że wkładając do naczynia określony skład pierwiastkowy (jakościowy i ilościowy) organizmu człowieka; pierwsze 15 pierwiastków stanowi 99,31% masy i są to: tlen (65%mas.), węgiel (18%mas.), wodór (10%mas.), azot (3%mas.), wapń, fosfor, siarka, potas, sód, chlor, magnez, żelazo, cynk, rubid, stront i wymieszając je – stworzymy człowieka?

Potrzebny jest akt stwórczy.

4.Bóg stworzył rzeczy widzialne, które szokują ludzkość, ponieważ człowiek nie może ogarnąć wszystkiego co dzieje się w kosmosie sięgnął tylko teleskopem do kurtyny wielkiego wybuchu – który my nazywamy aktem stwórczym –znajduje się w odległości od ziemi 14 miliardów lat świetlnych.

5.Wierzymy, że Bóg stworzył również świat niewidzialny – świat duchów czystych -przyjaznych człowiekowi, które nazywamy aniołami oraz duchów nieprzyjaznych – które nazywamy demonami. Ich obecność uznają wszystkie religie świata. Jeśli uważasz,  że ich istnienie nie jest prawdziwe to możesz sam być w błędzie albo miliardy ludzi żyjących na świecie.

5.Czy istnieją cywilizacje pozaziemskie? Jeszcze w latach 50 wierzono, że na marsie jest życie i marsjanie kiedyś przylecą na ziemię. Dziś wiemy, że tam życia na pewno nie ma.

6.To czy widzisz  Boga w kosmosie czy  nie, zależy od twojej odpowiedzi podobnie jak dobrego i złego łotra pod krzyżem. Możesz widzieć Boże znaki, ale możesz im zaprzeczyć zależy to od twojego wewnętrznego nastawienia.

7.Wyznajemy w Składzie Apostolskim: „.. i w Jezusa Chrystusa ... wstąpił do nieba i powtórnie przyjdzie w chwale...”

Jezus jest Królem wszechświata – to znaczy królem wszelkich rzeczy stworzonych i niewidzialnych.  Tak często sprowadzamy rolę Jezusa do kumpla, który musi nas słuchać i nie uznajemy Go jako Króla, któremu powinniśmy oddać cześć. Siebie uznajemy jako centrum wszechświata opieramy się na odczuciach.

8.Oddać cześć to znaczy wyrazić w modlitwie uwielbienia św. Pawła Apostoła

Oddać hołd Królowi - (por Kol 1,15)

Jezu oddajemy Ci cześć:

Ty jesteś obrazem Boga niewidzialnego -

Pierworodnym wobec każdego stworzenia,

W Tobie zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze.

Wszystko przez Ciebie i dla Ciebie zostało stworzone.

Ty jest przed wszystkim i wszystko w Tobie ma istnienie.

Ty  jesteś Głową Ciała - Kościoła.

Ty jest Początkiem, Pierworodnym spośród umarłych, abyś sam zyskał pierwszeństwo we wszystkim.

Zechciał bowiem [Bóg], aby w Tobie zamieszkała cała Pełnia,  i aby przez Ciebie znów pojednać wszystko z sobą:

przez Ciebie - i to, co na ziemi, i to, co w niebiosach, wprowadziwszy pokój przez krew Twojego krzyża. 

© Paweł Fr. Rąbca

Duszpasterstwo

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Parafia św. Anny w Grabowie Kościerskim 2022

sw.anna.kaszuby.pl