Parafia św. Anny
w Grabowie Kościerskim

Święta Anno, patronko nasza, módl się za nami!

KOMUNIKAT DLA MŁODZIEŻY przygotowującej się  do bierzmowania

 

Uwaga: Obecne klasy III gimnazjalne kończą kurs przygotowawczy do bierzmowania wedle starych obowiązujących dotąd w naszej parafii zasad. Sakrament bierzmowania zostanie udzielony tym osobom spełniającym wszystkie warunki w marcu 2017 roku.

Natomiast obecni uczniowie klas II będą się przygotowywali do tego sakramentu wedle nowych zasad opracowanych prze Wydział Duszpasterski Diecezji Pelplińskiej. Przygotowanie trwać będą dwa lata. Najpierw jednak kandydaci Ci są proszeni o spełnienie następujących wstępnych warunków:

1. Wypełnienie deklaracji podjęcia formacji, którą należy osobiście złożyć przed ołtarzem podczas dowolnej mszy św. niedzielnej: Deklaracja zawiera:
* dane osobowe kandydata ze zdjęciem,
* własnoręcznie napisaną prośbę do księdza biskupa wraz z motywacją,
* potwierdzenie przez nauczyciela udziału w katechezie szkolnej,
* zgodę rodziców na rozpoczęcie kursu przygotowawczego,
* podpis kandydata zobowiązujący do sumiennego przygotowania się  do bierzmowania.

[Wzór deklaracji jest dostępny na naszej stronie internetowej]

2. Sumienne uczestniczenie w formacji.

3. Zapoznanie się z następującymi treściami małego katechizmu:

 

w pierwszym roku formacji:

5 warunków dobrej spowiedzi

Błogosławieństwa,

tajemnice różańca,

uczynki miłosierdzia względem duszy,

uczynki miłosierdzia względem ciała,

akty strzeliste: wiary, nadziei i miłości.

 
 
 
 

w drugim roku formacji:

Wierzę w Boga,

Ojcze nasz,

Zdrowaś Maryjo,

10 przykazań Bożych,

przykazanie miłości

7 sakramentów świętych,

6 prawd wiary,

7 darów Ducha Świętego,

7 grzechów głównych

  • Ze szczegółowym programem kandydaci do bierzmowania zostaną zaznajomieni podczas spotkania, tu wspomnę tylko o konieczności OBOWIĄZKOWEGO UCZESTNICTWA W NABOŻEŃSTWACH W ROKU LITURGICZNYM, w szczególności:

MSZE ŚW. NIEDZIELNE – uczestnictwo: wszystkie Msze św. w ciągu roku

NABOŻEŃSTWA RÓŻAŃCOWE – uczestnictwo: co najmniej dwa razy w  tygodniu

RORATY – uczestnictwo: co najmniej raz w tygodniu

NABOŻEŃSTWA DROGI KRZYŻOWEJ – uczestnictwo: wszystkie nabożeństwa

TRIDUUM PASCHALNE – uczestnictwo: całe Triduum

NABOŻEŃSTWA MAJOWE – uczestnictwo: co najmniej dwa razy w tygodniu

CELEBRACJI 9. PIERWSZYCH PIĄTKÓW MIESIĄCA

 

4. Kandydaci otrzymają specjalne indeksy, w których co pół roku będą zapisywane przewidziane programem zaliczenia i formy spotkań.

 
Załączniki:
Download this file (PROSBA O DOPUSZCZENIE DO FORMACJI.docx)Prośba o dopuszczenie do formacji[plik .docx]27 kB2016-11-14 18:03

Komunikat Biskupa Pelplińskiego o nowej formie przygotowania do bierzmowania

Czcigodni Bracia Prezbiterzy, Ojcowie i Siostry zakonne, drodzy Katecheci, Kochana Młodzieży, umiłowani w Chrystusie Siostry i Bracia!

Duch Święty działając w Kościele, chce, abyśmy dawali Mu jak najwięcej miejsca w naszych sercach i pozwalali się przemieniać Jego Miłością miłosierną. Szczególnym momentem przyjścia Ducha Świętego jest sakrament bierzmowania, nazywany często sakramentem Ducha Świętego. Aby pogłębić naszą relację z Bogiem, zachwycić się pięknem wspólnoty Kościoła i odnaleźć w niej swoje miejsce w parafii, zapraszam Was drodzy Młodzi Przyjaciele i zachęcam z całego serca do gorliwego przygotowania się do tego sakramentu. Od września 2016 roku wchodzi w życie nowa, ujednolicona formacja kandydatów do bierzmowania, która będzie obowiązywać we wszystkich parafiach diecezji pelplińskiej. Dobrze wiemy, że każde przygotowanie, jeśli ma być owocne, wymaga czasu, dlatego damy sobie dwa lata na różnego rodzaju spotkania, które
w pierwszym roku będą się odbywały raz w miesiącu, a w drugim roku trochę częściej. Ten czas będzie służył przede wszystkim modlitwie i budowaniu więzi z Jezusem Chrystusem i z drugim człowiekiem. Proszę Was podejmijcie trud regularnego uczestnictwa w spotkaniach, poświęcając swój czas. Przez gorliwe zaangażowanie w przygotowanie dajcie świadectwo waszej wiary i odwagi. Droga wasza, zajęcia
i poszczególne spotkania będą zapisane w indeksach, które traktujcie, proszę, jako mapę w wędrówce, jako GPS, który prowadzi was do celu.

Ważne jest także, abyście wiedzieli, że nowy program formacji nie ma się zakończyć wraz z przyjęciem sakramentu bierzmowania, ale ma Was wprowadzić
w aktywne uczestnictwo w życiu Kościoła, we wspólnoty, w których dalej będziecie mogli wzrastać, do czego zachęcał nas w czasie ŚDM Papież Franciszek.

Niech Duch Święty udzieli Kandydatom do sakramentu bierzmowania oraz ich Formatorom zapału i wytrwałości ku czemu z serca Wam błogosławię.

 

                                                                                                    Wasz Biskup Ryszard

Duszpasterstwo

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Parafia św. Anny w Grabowie Kościerskim 2024

sw.anna.kaszuby.pl